تاریخچه چاپ هلیو

تاریخ چاپ گراور به سال 1300 میلادی، دوره رنسانس و كار هنرمندان ایتالیایی در آن زمان بر می گرده. اونچه این هنرمندان به آن مشغول بودند حكاكی‌های ظریفی بود كه بر سطح نرم الواح مس و با دست صورت می‌گرفت. طرح ها در جایی كه بر روی مس حكاكی می‌شدند، كانال‌ها یا حفره‌هایی را باقی می‌گذاشتند كه مركب را هنگام چاپ در خود نگاه می‌داشت.
بنابراین آنچه امروزه تحت عنوان اینتاگیلو یا چاپ گود می‌شناسیم ریشه‌ای ایتالیایی دارد و به معنای چاپ از روی سطح یا طرح گود شده است. در این میان چاپ گراور اشاره به روش صنعتی چاپ گود دارد كه مختص چاپ‌های با تیراژ بسیار بالا است. به هر حال چاپ گراور در طول زمان پیشرفت و رواج بسیاری داشته تا جایی كه به عنوان یك روش چاپی سریع و با كیفیت بسیار بالا، امروزه كاربردهای مختلفی دارد. اولین لوح چاپ گود (نه سیلندر گود) با روش عكاسی در حدود سال 1814 توسط جوزف نیكفور نیپكه ابداع شد. ایشان روش خود را هلیوگرافی نامید روشی كه در آن گراور مسی برای چاپ به دستگاه بسته می‌شد. بعدها فاكس تابلوت روش نیپكه را تصحیح كرد و نخستین فیلم نگاتیو رو برای ساخت لوح به روش هلیوگرافی افزود.
اما شخصی كه به عنوان مخترع چاپ پیشرفته گراور شناخته شده كارل كلیف هست. كلیف كارش را با اسید كاری گراور حساس به نور و عكاسی شده در 1875 شروع كرد. او سرانجام در سال 1879 روش هلیوگرافی خودش رو تكمیل كرده و آن را در انجمن عكاسی وین معرفی كرد. البته نسخه‌های چاپی كلیف نمونه‌هایی با كیفیت بسیار بالا بود كه نظر مجموعه داران آثار هنری را جلب می‌كرد با این حال روش كلیف در ابتدا از محدوده شهر وین بیرون نرفت زیرا نمی‌خواست اسرار كار خودش رو افشا کند. به هر ترتیب سرانجام زمانی كه روش خودش رو به فروش رساند پرده از اسرار خود برداشت، اما تا هنگام مرگ در سال 1926 روش خودش را ارتقا داد. « انقلابی ترین حركت او تبدیل چاپ گود از روی گراور مسطح به چاپ از روی سیلندر بود.
او نخستین تیغه بلید را در روش گود ابداع و حتی نخستین سیستم چاپ رنگی گود با دستگاه رول را طراحی كرد. او بدین ترتیب اصطلاح سیستم چاپ رتوگراور از روی سیلندر را رواج داد.» بعد از آنكه كلیف اسرار كار خود را فاش كرد، دیگران به روش رتوگرار روی آوردند و طراحی تجهیزات برای این روش شروع شد. با آغاز قرن بیستم رتوگراور به عنوان روشی برای چاپ‌های ظریف و با كیفیت در همه جا رواج یافت. در دهه 1920 دستگاه‌های چاپ عظیم چهار و پنج رنگ وارد روش گراور شدند و انواع كارت پستال، تقویم، كتاب‌های هنری و حتی مجلات بصورت تمام رنگی با اونها چاپ شد. هلیوگرام یا همان روتوگراور، سیستم چاپ گود است با کیفیتی بسیار نزدیک به چاپ افست. هرچند مراحل آماده سازی این نوع چاپ بسیار گرانتر از انواع دیگر، چاپ چون افست و فلکسو می باشد.